Inauguracja XV Tygodnia Bibliotek pod has³em
(DO) WOLNOή CZYTANIA.
W ramach wspó³pracy z Bibliotek¹ Gminnego Oœrodka Kultury i Czytelnictwa w Bia³obrzegach 8 maja 2018 r. na hali sportowej odby³o siê spotkanie autorskie z dr Markiem Sikorskim.
Pan Sikorski jest historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii oraz autorem ksi¹¿ek popularnonaukowych, m.in.: „Smok wawelski w krêgu mitu i historii”, „Na tropach smoka wawelskiego”, „Smoki i smokobójstwo”, zbiorów opowiadañ: „Sen dziwny i straszny”, „Upiór w lustrze”.
Dla uczniów klas V-VII dr Marek Sikorski przygotowa³ wyk³ad pt. „Na tropach smoka wawelskiego. Rozwi¹zanie historycznej zagadki”.
O smoku wawelskim pisa³o wielu dawnych i wspó³czesnych historyków i to bardzo powa¿nie. Ta bajeczna historia by³a kiedyœ g³oœnym mitem narodowym, który dziœ jest na nowo odkrywany. Mit smoka wawelskiego jest chwalebn¹ czêœci¹ naszej kultury narodowej. Bajeczna historia o pokonaniu smoka wawelskiego oraz o legendarnym ksiêciu Kraku jest symbolem obrazuj¹cym zaszczytn¹ ideê zwyciêstwa nad z³em. Jednak¿e paradoksem tej bajecznej historii jest fakt, ¿e wed³ug wielu Ÿróde³ historycznych, w tym tych najstarszych, nie by³ to smok, lecz potwór. Nie ka¿dy potwór musia³ byæ smokiem! W polskiej historiografii dosz³o do zamiany motywu potwora w smoka wawelskiego.
Kronikarz Mistrz Wincenty Kad³ubek by³ pierwszym autorem historii o wawelskiej bestii. Jednak¿e nie pisa³ on o smoku, lecz o potworze zwanym „olophagiem” („ca³o¿erc¹”). Dopiero w koñcu XVI wieku zaczêto pisaæ o tej postaci, jako o smoku.
O tym i o innych osobliwoœciach mitu smoka wawelskiego by³a ta prelekcja, której towarzyszy³ pokaz materia³u ilustracyjnego.
|