W ramach programu PoczytajMy uczniowie klasy VIb przy wsparciu pani bibliotekarki p. Teresy Kruk przygotowuj¹ regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkola dla grupy Je¿yki. Wspólne czytanie ksi¹¿ek jest szans¹ do zaanga¿owania siê m³odzie¿y w dzia³ania na rzecz innych.

Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem siê bawi¹, rysuj¹, tañcz¹, œpiewaj¹, przygotowuj¹ inscenizacje teatralne, a tak¿e ucz¹!

Cele programu PoczytajMy:

• Wspiera rozwój dzieci: g³oœne czytanie maluchom rozwija ich wyobraŸniê, pamiêæ, pomys³owoœæ, wzbudza w nich ciekawoœæ œwiata;
  • Buduje emocjonalne wiêzi miêdzy czytaj¹cymi a s³uchaj¹cymi dzieæmi: m³odzi „lektorzy” staj¹ siê dla nich przewodnikami i czêsto przyjació³mi;
  • Kszta³tuje nawyk czytania ksi¹¿ek i promuje czytelnictwo wœród m³odych ludzi;
  • Pozwala na rozwijanie umiejêtnoœci przydatnych m³odzie¿y w dalszym ¿yciu, takich jak umiejêtnoœæ publicznego wyst¹pienia, planowania dzia³añ czy pracy w ró¿norodnej grupie.

Czytaj¹c dzieciom nasi uczniowie zaspokajaj¹ potrzebê akceptacji spo³ecznej oraz zyskuj¹ uznanie od swoich s³uchaczy. Okaza³o siê, ¿e g³oœne czytanie uwa¿nemu s³uchaczowi mo¿e byæ przyjemnoœci¹ równie¿ dla czytaj¹cego. To, co do tej pory czêsto by³o udrêk¹, sta³o siê przyjemnoœci¹. Poczucie sukcesu doda³o uczniom wiary w siebie, a niektórzy odkryli w sobie talent pedagogiczny i aktorski.