W dniach 24-29 kwietnia uczniowie klasy VI a wraz z kole¿ankami i kolegami z gimnazjum uczestniczyli w ramach projektu Bia³obrzeskie Inicjatywy Edukacyjne w zielonej szkole pod has³em „1050 lat Dziejów Narodu i Pañstwa Polskiego”. Celem wyjazdu by³o zapoznanie z histori¹ pocz¹tków pañstwa polskiego. Jad¹c w kierunku Poznania zatrzymaliœmy siê we Wroc³awiu, gdzie ogl¹daliœmy m.in. Panoramê Rac³awick¹. W godzinach wieczornych dotarliœmy na miejsce do schroniska m³odzie¿owego „Hanka”.
Drugiego dnia wyjechaliœmy do Gniezna. Tam zatrzymaliœmy siê w Muzeum Pocz¹tków Pañstwa Polskiego, aby obejrzeæ filmy 3D prezentuj¹ce za³o¿enie i kulturê naszego pañstwa. Mogliœmy te¿ podziwiaæ Katedrê GnieŸnieñsk¹. Kolejnym punktem programu by³a przeprawa promem przez Jezioro Lednickie i zwiedzanie jednego z najwiêkszych grodów piastowskich, zwanego Ostrowem Lednickim.
Nastêpnego dnia udaliœmy siê do Strzelna, a póŸniej do Biskupina, gdzie zwiedzaliœmy Muzeum Archeologiczne i rekonstrukcjê wioski wczesnopiastowskiej.
Czwartego dnia pojechaliœmy do Muzeum Rogala Œwiêtomarciñskiego, które mieœci siê w Poznaniu. Muzeum poœwiêcone jest tradycji wypieku rogala, maj¹cej juz 150 lat wg oryginalnej receptury. Ka¿dy z nas otrzyma³ Certyfikat Rogalowego Czeladnika. Kolejnym etapem naszej przygody by³o zwiedzanie Poznania. Spacerowaliœmy po Starym Mieœcie, gdzie z niecierpliwoœci¹ wyczekiwaliœmy pojawienia siê kozio³ków na wie¿y poznañskiego Ratusza. Nastêpnie udaliœmy sie do miasteczka Kórnik, gdzie zwiedzaliœmy zamek i podziwialiœmy, jeden z najwiêkszych w Europie Œrodkowej, park dendrologiczny „Arboretum”.
Kolejnego dnia udaliœmy siê do Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach. Uczestniczyliœmy tam w zajêciach edukacyjnych oraz chodziliœmy po œcie¿kach dydaktycznych podziwiaj¹c piêkno tutejszego parku.
Po powrocie do schroniska ka¿dy z nas przygotowa³ i przedstawi³ prezentacje na temat zwiedzanych miejsc. Po sprawozdaniach otrzymaliœmy pami¹tkowe dyplomy i ksi¹¿ki.
Ostatniego dnia spakowaliœmy walizki i po œniadaniu udaliœmy siê w podró¿ do domu. Po drodze zatrzymaliœmy siê w £odzi. Spacerowaliœmy tam najd³u¿sz¹ ulic¹ w Europie – Ulic¹ Piotrkowsk¹, licz¹c¹ 4 km. Znajduj¹ siê tu pami¹tkowe pomniki, tablice, rzeŸby, które stanowi¹ niezapomniany symbol historii. Nastêpnie udaliœmy siê do najnowoczeœniejszego w Polsce planetarium, gdzie obejrzeliœmy seans popularnonaukowy „Czarne dziury”. £ódŸ by³a ostatnim punktem programu naszej podró¿y. Dla wszystkich by³ to bardzo udany tydzieñ, który d³ugo bêdziemy wspominaæ.
|